Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Extruded and rolled rectangular aluminum loop. Flexible silicon rubber diffuser. Metallic brushed finish or matte powder-coated. Up and down light. Custom options available.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Antique Brass |
| Family: | Twist |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 32 |
| Diameter: | 32 |
| Length: | 32 |
| Height: | 7.875 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D7 x H1.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 59W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2168lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.