Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Trek Collection features a traditional lantern silhouette, with modern clean lines. A circular frame of illumination creates the perfect amount of both up and down light for all outdoor needs. Garden spike comes standard. Compatible with all outdoor 12V AC Transformers (supplied by others).
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Landscape Lighting |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Trek |
| Diffuser Material: | Frosted acrylic diffuser |
| Location Rating: | Wet |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 5.25 |
| Length: | 8.375 |
| Height: | 28.125 |
| Wire Length: | 24 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 12V, with Outdoor Rated Low Voltage Transformer (Transformer supplied by others) |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 100lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
by Kichler
by Hinkley
More options available
by Kichler
by Hinkley
by Kichler
More options available
by Kichler
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Hinkley
More options available
by Visual Comfort Architectural Collection
More options available
by Visual Comfort Architectural Collection
More options available
by Kichler
by Hinkley
More options available
by Kichler
by Kichler
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
by Hinkley
More options available
by Kichler
by Hinkley
by WAC Lighting
More options available
by Hinkley
by Generation Lighting
More options available
1 Review
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by WAC Lighting
by Eurofase
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Hinkley
by Hinkley
More options available
by Kichler
More options available
by Hinkley
by Kichler
by Kichler
by Kichler
More options available
by Eurofase
More options available
by Savoy House
More options available
by Kichler
by Kichler
More options available
by Kichler
by Dals
by Dals
by Hinkley
by Kichler
by Dals
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Hinkley
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.