Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Thread collection by Branch Creative offers unparalleled customization, allowing you to design the perfect size and configuration for your space. With the ability to connect up to three pendants to a single LED driver—or more for a striking layered effect—Thread adapts seamlessly to your needs. Minimalist yet refined, this versatile collection adds a bespoke touch to spaces of any scale.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Branch Creative |
| Family: | Thread |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum, Polymeric Material |
| Diffuser Material: | White Silicone Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 1.25 |
| Length: | 118.125 |
| Height: | 17 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D8.75 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 3060lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV/010 Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.