Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The sleek elegance presented in the Tavira Collection is unparalleled. This family of mini pendants floats on long slender bases that give way to illuminated decorative links. The elliptical opal diffusers are soft and unintrusive, providing a flood of light to any sized room. Brush gold and black finishes are available with a cable length of up to 120'
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Tavira |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Diffuser Material: | Opal Glass |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 6 |
| Diameter: | 6 |
| Length: | 6 |
| Height: | 14 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D6.375 x H1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 11W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 514lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up/Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Canarm
More options available
by Canarm
More options available
by Z-Lite
More options available
by Matteo
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by DVI
More options available
by Z-Lite
More options available
by Quoizel
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Canarm
by LitUp Lighting
More options available
by LitUp Lighting
by LitUp Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Galaxy Lighting
More options available
by Artika
by Artika
by Z-Lite
More options available
by Trio Lighting
by Trio Lighting
by NCA Design
More options available
by Eglo
by Progress Lighting
More options available
by Artika
by Artika
by Artika
More options available
1 Review
by Artika
More options available
1 Review
by Eglo
by ET2
More options available
by Quoizel
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Mitzi
More options available
1 Review
by Z-Lite
More options available
by DVI
More options available
by Eglo
by Eglo
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
by Galaxy Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Eurofase
More options available
by Eurofase
More options available
by Eglo
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.