Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Taro Collection aims for high impact using minimal elements. With angular shapes molded dimensionally, this collection is simple yet statement making.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Taro |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount All Orientation |
| Width: | 10.375 |
| Height: | 8 |
| Extension: | 3.375 |
| Canopy: | D4.625 x E1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 8W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 94lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.