Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Slightly offset from the suspension cable the die-cast aluminum body repeats linear verticality with an elongated stem that flows into the conical shade. Concealing functionality in an elegant form the X lamp head integrates an LED spot assembly simultaneously serving as heatsink. The exaggerated tubular length provides aesthetic detail while acting as hang straight. Available in several curated finishes.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | White |
| Family: | Taper |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Diffuser Material: | Acrylic Lens |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 1.25 |
| Diameter: | 1.25 |
| Length: | 1.25 |
| Height: | 23.625 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D4.375 x H0.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 7W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 440lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.