Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Introducing Tachi: Inspired by Japanese blades, this lighting series features geometric, modern shapes in timeless Urban Bronze and Vintage Brass finishes. Utilizing light guide technology with frosted acrylic diffusers, Tachi offers a blend of sleekness and tradition for any contemporary setting.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Urban Bronze |
| Family: | Tachi |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount All Orientation |
| Body Material: | Steel + Acrylic |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic Light Guide |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 4.625 |
| Length: | 25 |
| Height: | 3 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 20W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 920lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Front |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.