Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
LED flush mount made from heavy gauge cast aluminum painted white, round cylinder shaped. Adjustable from mounting position 90 degrees with a 360 degrees radius. Perfect for commercial use to control the exact point to direct the light to weather it's against a wall, product display or many other applications. May be wall or ceiling mounted.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Solo |
| Diffuser Material: | Frosted acrylic diffuser |
| Width: | 5.125 |
| Length: | 5.125 |
| Height: | 3.875 |
| Canopy: | L5.125 x W5.125 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 20W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Lumens: | 1982lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.