Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A sleek, minimalistic approach to functionality, the Shift Collection is unparalleled. Boasting two impressive-sized options in two eye-catching finishes, this streamlined design isn't your average pendant light. With two fully adjustable light bars with frosted acrylic diffusers, the Shift family allows you to transform the lighting in your space as needed.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Shift |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 0.625 |
| Length: | 48.125 |
| Height: | 1.25 |
| Wire Length: | 120 |
| Rod Length: | 46 Max (6x12 + 2x6 + 2x4) |
| Canopy: | L11.125 x W5 x H1.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 36W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1213lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.