Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Serif Collection features clean, angular geometrics colliding in harmony. Minimal yet impactful, the rings of light seem to float organically in air. Each piece of the Serif Collection is adjustable to fit your style, from minimal and clean uniform rings, to free-form. This versatility makes it the perfect mixture of both two- and three-dimensional art depending on the ring formations you create.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Serif |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Diffuser Material: | Frosted Silicone Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 0.875 |
| Length: | 36.375 |
| Height: | 46.375 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D7.125 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 62W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 4150lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.