Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Scorpio collection captivates with its bold geometric design, blending modern aesthetics with luxurious mirrored finishes. Its reflective metal frame encircles a smooth opal glass center, creating a dynamic interplay of light and depth. Perfect for contemporary interiors, Scorpio adds a striking, infinite-loop effect that elevates any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Glossy Black/Opal Glass |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Scorpio |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 18 Degrees Degrees |
| Body Material: | Aluminum, Steel, Glass |
| Shade Material: | Opal Glass Shade |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 27.25 |
| Diameter: | 27.25 |
| Length: | 27.25 |
| Height: | 17 |
| Wire Length: | 72 |
| Rod Length: | 46 Max (9×12 + 3×6 + 3×4, Additional 3x10 Rods for Spacing) |
| Canopy: | D15.75 x H1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 43W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2655lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.