Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Invite warmth into your space with our Saphir Collection. This modern vanity light adds depth and style with its great triangular ribbed diffuser and horizontal or vertical hanging options. With three finishes to choose from, this piece is a spectacular option for any decor style
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Saphir |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Material: | Clear exterior Frosted Interior Acrylic |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 34.25 |
| Height: | 4.75 |
| Canopy: | W6 x H4.75 x E1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 30W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2833lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Front |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.