Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Sampson pendant envelops a luminous opal dome that casts light down and outward, showcasing the metallic inner shade coating. Contrasting the powder-coated interior the substantial surfaces of the drum exterior are matte, emphasizing the visual impact of the lamp. Available in two curated color combinations, Black with Gold or White with Silver.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Sampson |
| Energy Star: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 16.5 |
| Diameter: | 16.5 |
| Length: | 16.5 |
| Height: | 3.5 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D5.875 x H0.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 26W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 957lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.