Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Influenced by natural forms of flora, the Rotaire collection is a culmination of minimalist sensibilities and natural inspirations. Designed to mimic the form and flow of flowers and vines, the strong stems of this collection create the perfect frame for the illumination from each "leaf". The Rotaire is sure to bloom in both small and large spaces alike. Available with both cordless charger and USB charging port.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Table Lamps |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Rotaire |
| Diffuser Material: | Frosted acrylic diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 6 |
| Length: | 21.125 |
| Height: | 17.875 |
| Wire Length: | 90 |
| Base Dimensions: | L6 x W6 x H0.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 11W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 460lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.