Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Influenced by natural forms of flora, the Rotaire collection is a culmination of minimalist sensibilities and natural inspirations. Designed to mimic the form and flow of flowers and vines, the strong stems of this collection create the perfect frame for the illumination from each "leaf". The Rotaire is sure to bloom in both small and large spaces alike.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Rotaire |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Diffuser Material: | Frosted acrylic diffuser |
| Width: | 4.625 |
| Height: | 19.625 |
| Extension: | 37.5 |
| Canopy: | D4.75 x E0.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 8W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 350lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.