Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Roda collection is inspired by Scandinavian minimalism, reminiscent of a sleek wheel design. Modern and versatile, it offers various styles to suit any space. Available in black or white finishes, Roda brings contemporary elegance to your home.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Table Lamps |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Roda |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Colour: | Frosted Acrylic Lens |
| Width: | 8.625 |
| Length: | 8.625 |
| Height: | 15 |
| Wire Length: | 72 |
| Backplate: | 5.625 x 5.625 x 0.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 16W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 450lm* |
| Lifespan: | 50,000 hours |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.