Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Rise Collection is a captivating display of modern design. These slender mini pendants boast delicate opal spheres and deliver an abundance of light with just the right amount of warmth. Available in black or brushed gold options, with a variety of clear glass shades to choose from.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold/Clear |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Rise |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Glass Type: | Clear Glass |
| Diffuser Material: | White Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 6 |
| Diameter: | 6 |
| Length: | 6 |
| Height: | 15 |
| Wire Length: | 120 Max |
| Canopy: | D5.125 x H1.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 13W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 480lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up/Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.