Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Quara Flush Mount Collection offers a refined take on minimalist lighting with a striking double diffuser design. Featuring an inner opal diffuser wrapped in a clear outer layer, Quara provides soft, glare-free light with an added touch of visual intrigue. Emitting a warm 3000K glow from energy-efficient integrated LEDs, Quara balances form and function with a low-profile round shape that works beautifully in both modern and transitional interiors
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Quara |
| Body Material: | Aluminum + Acrylic |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic Diffuser |
| Location Rating: | Damp |
| Diameter: | 7 |
| Height: | 1.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 16W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1109lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
by Progress Lighting
More options available
by Eglo
by Artika
More options available
by WAC Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Quoizel
More options available
1 Review
by Maxilite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Canarm
More options available
by Canarm
More options available
1 Review
by Artika
by WAC Lighting
More options available
by Kichler
by WAC Lighting
More options available
by Matteo
More options available
by Matteo
More options available
by WAC Lighting
by Artika
More options available
by Galaxy Lighting
More options available
by DVI
by Kichler
by Modern Forms
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Z-Lite
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Corbett
by Corbett
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
1 Review
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Fredrick Ramond
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.