Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Elevate your space with Pisces, a uniquely designed round pendant that pushes the boundaries of modern lighting. Crafted from cutting-edge light guide technology acrylic shades, Pisces forms a captivating sphere of light and shadow. Choose between brushed gold or matte black accents to match your style. With integrated LED technology, Pisces not only makes a statement but also delivers eco-friendly, energy-efficient illumination, making it the perfect centerpiece for any interior.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold/Light Guide |
| Family: | Pisces |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Steel |
| Shade Material: | Clear Acrylic Light Guide |
| Diffuser Material: | Clear Acrylic Light Guide |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 11.875 |
| Length: | 11.875 |
| Height: | 11.875 |
| Wire Length: | 120 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 41W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K - 5000K |
| CCT: | 3CCT/3000K/4000K/5000K |
| Lumens: | 1500lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.