Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Designed by Branch Collective, the Perle Wall Sconce is inspired by the organic form of a bead of dew after a rainstorm. Its oblong metallic shape creates a sculptural presence while providing soft, ambient indirect illumination. Sleek and stylish, Perle adds subtle sophistication to any space and can be mounted horizontally or vertically for flexible installation. Perfect for hallways, bedside lighting, or commercial and hospitality interiors, multiple Perle sconces can be clustered to create a stunning, illuminated sculptural arrangement.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Matte Black |
| Designer: | Branch Creative |
| Family: | Perle |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount all orientation |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Shade Material: | Steel Shade |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic Diffuser |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 5.875 |
| Height: | 10 |
| Extension: | 3.75 |
| Canopy: | D4.375 x E0.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 11W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 545lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Backlit |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Hinkley
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by Starfire Crystal
by Maxim Lighting
More options available
by Matteo
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Canarm
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Mercana
by Modern Forms
More options available
by Kuzco
More options available
by ET2
by Mitzi
by SONNEMAN
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Matteo
More options available
by Z-Lite
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Eurofase
by Corbett
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.