Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Embrace the enchanting glow of Peri, where simplicity meets sophistication. With its matte black elegance and clear ribbed or matte opal glass accents, this exterior-rated outdoor wall sconce sets the stage for intimate moments under the stars. Let Peri's integrated LED light guide your path to love, illuminating your outdoor space with a timeless allure.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black/Clear Ribbed Glass |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Peri |
| Mounting Location: | Wall Mount all orientation |
| Body Material: | Aluminum + Glass |
| Shade Material: | Clear Ribbed Glass Shade |
| Crystal Type: | Clear Ribbed Glass + Frosted PC |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 4.625 |
| Length: | 4.625 |
| Height: | 8.875 |
| Extension: | 5.625 |
| Canopy: | D4.75 x E0.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 11W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 300lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up/Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.