Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Designed by Branch Creative, the Pebble Collection combines simplicity and organic form in one seamless piece. This versatile wall sconce is available with a decorative metal front plate or with an opal glass diffuser, offering options for direct or indirect illumination. It can also be installed as a flush mount on the ceiling for additional flexibility. Integrated 5CCT selectable LED from 2700K to 5000K allows customizable light to match any mood or interior. Perfect for hallways, bedrooms, living spaces, or commercial and hospitality settings, Pebble adds subtle, modern elegance to any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Chrome |
| Designer: | Branch Creative |
| Family: | Pebble |
| Body Material: | Brass + Glass |
| Shade Material: | Opal Glass Shade |
| Glass Type: | Matte Opal Glass |
| Width: | 8.25 |
| Length: | 8.25 |
| Height: | 3.375 |
| Canopy: | L7.125 x W7.125 x H0.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 15W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 5CCT/2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lumens: | 975lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.