Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Circular frames of illumination hang or float on the ground in outdoor spaces like never before with this unique collection. Hang a few Parc Pendants or line a walkway with Parc fixtures outdoor for an instant statement look.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Landscape Lighting |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Parc |
| Diffuser Material: | Frosted PC Diffuser |
| Location Rating: | Wet |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 4.75 |
| Length: | 9.375 |
| Height: | 10.875 |
| Wire Length: | 24 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 12V, with Outdoor Rated Low Voltage Transformer (Transformer supplied by others) |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 448lm |
| CRI: | 90CRI |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.