Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Dual square profile linear aluminum arms with rectangular wall mount. Inset opal polymeric diffusers. Finely textured plate or powder-coated finish. Wall emitting lights with rotational adjustment.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Pandora |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount All Orientation |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Width: | 50 |
| Height: | 4.625 |
| Extension: | 3.875 |
| Canopy: | W5.375 x H4.625 x E2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 41W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1746lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Fontlight Illumination |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.