Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Ovale: a stunning collection of lighting that redefines modern elegance with its simple yet captivating oval shape. Whether you choose a linear pendant or an exquisite two-tier chandelier, Ovale showcases integrated LED technology, ensuring your space is beautifully illuminated with efficiency and longevity. With three exquisite finishes to choose from – brushed gold, matte black, and matte white – Ovale effortlessly complements your décor, allowing you to create a customized ambiance that exudes timeless sophistication.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Ovale |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum |
| Diffuser Material: | White Silicone Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 28.25 |
| Length: | 53.75 |
| Height: | 1.25 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D8.75 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 72W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2480lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.