Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
What appears to be a rectangle when looking head on, this exterior wall light is actually a half-circle shape when viewed from all other angles. Made from extruded and die cast Aluminum, in a black or gray powder coat finish, it also has a polymeric diffuser covering the LED light source for even light distribution.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Gray |
| Family: | Olympus |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Glass Type: | Frosted Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 10 |
| Height: | 5.375 |
| Extension: | 3.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 11W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 406lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by ET2
More options available
by Troy
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by ET2
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.