Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Pure geometry of the disks of illumination balancing on clean, thin lined structure is poetry in motion. Each disk of illumination can turn and twist to fit the needs and style of your space. The Novel Collection fits a large range of style and function with minimal elements.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Semi Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Novel |
| Mounting Location: | Ceiling and Wall Mount All Orientation |
| Diffuser Material: | Acrylic Light Guide |
| Width: | 5.25 |
| Length: | 6.125 |
| Height: | 6.625 |
| Canopy: | D5.25 x H1.125 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 8W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 492lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.