Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Architecturally designed high-power LED exterior bollard fixture. This die-cast aluminum cylinder with a powder-coated finish features a high top with a radiant downlight to illuminate walkways and paths effectively.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Landscape Lighting |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Novato |
| Body Material: | Cast Aluminum |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 6.375 |
| Height: | 23.625 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Wattage: | 24W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1150 |
| CRI: | 80CRI |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.