Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
This exterior recessed light is a classic, rectangle-shaped, 8 inch tall die-cast aluminum recessed light and utilizes LED light sources. The housing is designed to light an exterior or interior staircase or any other area that calls for a lighting from a concealed aperture. Choose from black or gray powder coat. Requires either back-box with fixture ER718-MBOX (Dry Location) or ER718-CBOX (Wet Location). Back-box sold separately.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Newport |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount Down Only |
| Body Material: | Aluminum |
| Diffuser Material: | Frosted Glass Diffuser |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 19.375 |
| Height: | 3.625 |
| Extension: | 2.125 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 16W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 335lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.