Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
An 18 inch long aluminum rectangle is bent forward from the bottom, just slightly enough for an unexpected touch of depth with this exterior use wall light. The LED light sources are concealed behind the metal rectangle projecting a glow on the illuminated surface that throws the modern design of the sconce into relief. In graphite or gray powder coat finish.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Graphite |
| Family: | Nevis |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Glass Type: | Frosted Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 4.625 |
| Height: | 18.125 |
| Extension: | 4.125 |
| Canopy: | W4.625 x H4.625 x E0.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 16W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 611lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Backlit |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.