Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Architectural designed high powered LED exterior bollard fixture, die-cast aluminum square-shaped housing with four rectangular-shaped openings which radiates the light downward and throughout all openings and surrounding areas of the bollard. Certified ETL wet location rated and is available in two different heights.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Landscape Lighting |
| Finish: | Black |
| Family: | Napa |
| Body Material: | Aluminum + Glass |
| Glass Type: | Clear High Impact Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 6.375 |
| Length: | 6.375 |
| Height: | 23.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 24W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1350lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.