Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Classic shapes take new form in the stunning new Mulberry collection. Minimal, modern forged bodies and striking edge lit shades make up this one-of-a-kind collection. Each shade of the Mulberry is crafted with clear etched acrylic, creating the modern glow seen throughout the pieces of this collection. Available in both Brushed Gold or Matte Black accents.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold/Light Guide |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Mulberry |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Diffuser Material: | Acrylic diffuser |
| Width: | 5.375 |
| Height: | 24.125 |
| Extension: | 6.625 |
| Canopy: | D4.75 x E1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 17W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 654lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.