Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
A chaotic constellation of radiant globes seemingly levitate about the center of the Moto geometric structure. Fine intersecting metal arms project the opal glass globes from the gravitational center and allow for positional adjustment during assembly. The contemporary statement piece is available in two sizes.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Moto |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 18 Degrees Degrees |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 39.625 |
| Length: | 39.625 |
| Height: | 25.25 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D5.875 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 52W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2790lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
by Fredrick Ramond
by Lark
More options available
by Lark
by Lark
by Kichler
by Maxim Lighting
More options available
by Starfire Crystal
by Kichler
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Savoy House
More options available
by Eurofase
by Kichler
by Quoizel
More options available
by Capital Lighting
by Kichler
More options available
by Mitzi
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Troy
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Capital Lighting
by Schonbek
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
More options available
by Maxim Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.