Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Motif Collection is inspired by the multitude of configurations in which it can create. Each fixture is comprised of thin lines of light in a refractive cylinder, creating both clean lines and modern elegance. This collection features the latest in modern LED filament technology, creating a warm glow of light throughout each fixture that is both vintage and modern at once.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Motif |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Glass Type: | Clear Glass |
| Width: | 0.75 |
| Height: | 25.625 |
| Extension: | 1.75 |
| Canopy: | D4.625 x E0.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 9W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 940lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Corbett
by Corbett
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Hinkley
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by Starfire Crystal
by Maxim Lighting
More options available
by Matteo
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Canarm
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Mercana
by Modern Forms
More options available
by Kuzco
More options available
by ET2
by Mitzi
by SONNEMAN
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Matteo
More options available
by Z-Lite
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Eurofase
by Corbett
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.