Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
This surface mount exterior wall light combines hand-crafted glass and metal elements. Available in various lengths, this formed aluminum and art glass light glows internally to showcase the texture. While rated for exterior use, it will also look wonderful mounted on an indoor wall. Additional lights at the top and the bottom of the fixture further illuminate your space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Moondew |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Body Material: | Aluminum + Glass |
| Glass Type: | Water Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 6 |
| Height: | 12 |
| Extension: | 3 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 21W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up and Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.