Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Mondrian series is composed from numerous rectilinear frames of light. The illuminated borders surrounding an open central void create an illusion of levitation. The airy design and negative space allow the fixture to visually blend into the environment. High-quality finish and simple forms coalesce in the elegant new product.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Semi Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Mondrian |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Diffuser Material: | Frosted acrylic diffuser |
| Width: | 3.25 |
| Length: | 39.375 |
| Height: | 5.125 |
| Canopy: | L39.75 x W4.375 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1702lm |
| CRI: | 90CRI |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Kichler
More options available
by Quoizel
by Fredrick Ramond
by Kichler
More options available
by Savoy House
More options available
by Capital Lighting
by Kichler
by Hinkley
More options available
by Kichler
More options available
by Matteo
by Capital Lighting
More options available
by DVI
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Avista Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Avista Lighting
by Troy
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by DVI
by DVI
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Kichler
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Quoizel
by Progress Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Matteo
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Schonbek
More options available
by Savoy House
More options available
by Schonbek
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Avista Lighting
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Eglo
by Canarm
by Fine Art Handcrafted Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.