Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Mondrian series is composed from numerous rectilinear frames of light. The illuminated borders surrounding an open central void create an illusion of levitation. The airy design and negative space allow the fixture to visually blend into the environment. High-quality finish and simple forms coalesce in the elegant new product.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Semi Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Mondrian |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Diffuser Material: | Frosted acrylic diffuser |
| Width: | 15.75 |
| Length: | 15.75 |
| Height: | 6.25 |
| Canopy: | L16.25 x W4.25 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 47W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1812lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up and Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.