Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Marco collection offers a refined simplicity with its opal glass globe, creating a soft and welcoming ambiance. Subtle black cord and canopy details enhance its minimalist design, ensuring a clean and modern look. Perfectly timeless, Marco adds understated elegance to any space it graces.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black/Opal Glass |
| Designer: | Kuzco Studio |
| Family: | Marco |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Steel, Glass |
| Shade Material: | Opal Glass Shade |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 15.75 |
| Diameter: | 15.75 |
| Length: | 15.75 |
| Height: | 17.375 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D5.125 x H1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 20W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 5CCT/2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lumens: | 980lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.