Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Single lamp LED flush mount ceiling fixture with round white opal glass. Metal details available in black, brushed nickel, chrome finish or brushed gold finish and is equipped with our powerful 120V AC LED technology
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Malta |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Width: | 15 |
| Diameter: | 15 |
| Length: | 15 |
| Height: | 3.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 19W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | BN-840lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.