Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Large-scale statement piece, multiple direct acrylic disc and a hollow core. Fine textured dark metallic frame
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Magellan |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Diffuser Material: | Frosted acrylic diffuser |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 24.5 |
| Diameter: | 24.5 |
| Length: | 24.5 |
| Height: | 25.25 |
| Wire Length: | 60 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D9.5 x H2.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 145W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 6750lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.