Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Maestro Collection directs light and geometry in new and innovative ways. Metal rings twirl and synchronize harmoniously to create jewel-like illumination where the rings meet. Every angle of the Maestro collection is a new surprise as you stand profile, below, or above. Soft, fluid curves meet solid modern geometry in this standing-ovation worthy collection.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black/Gold |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Maestro |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Diffuser Material: | Frosted PC Diffuser |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 25.75 |
| Diameter: | 25.75 |
| Length: | 25.75 |
| Height: | 20 |
| Wire Length: | 60 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D7.125 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 58W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2100lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.