Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Square powder-coated steel frame. Extruded aluminum heatsink mounted to square wall plate. Cylindrical opal glass diffuser. Outward emitting wall light. Custom options available.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Lochwood |
| Energy Star: | Yes |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Width: | 3.625 |
| Height: | 27 |
| Extension: | 3.5 |
| Canopy: | W4.75x H4.75x E0.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 31W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | GD-1499lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.