Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
High power LED exterior wall mount fixture intended for use as a downlight. Lenox’s die-cast aluminum housing is 8-inch square in its front view, but as the viewer moves to the side the fixture’s profile becomes a gently swept curve suggestive of a water drop or perhaps a ship’s sail filling with wind. Lenox aimed downwards through its polymeric diffuser lights both the mounting plane and floor.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Lenox |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall |
| Body Material: | Aluminum + Glass |
| Glass Type: | Clear Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 7.75 |
| Height: | 7.75 |
| Extension: | 2.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 20W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K - 5000K |
| CCT: | 3CCT/3000K/4000K/5000K |
| Lumens: | 1060lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.