Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Introducing the Laurence Integrated LED Linear Pendant, where innovation meets opulence in the world of lighting. With luxurious painted finishes that exude style, Laurence transforms any space into a masterpiece of modern design. Hang it effortlessly using our cutting-edge electrical strap technology, which adapts to your space's unique requirements, ensuring a sleek, customized look. Illuminate your world with Laurence, where form, function, and luxury converge in perfect harmony.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Urban Bronze |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Laurence |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees (Along Strap) Degrees |
| Body Material: | Steel + Brass |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 1.875 |
| Length: | 1.875 |
| Height: | 3.25 |
| Wire Length: | 120 Strap |
| Canopy: | L4.75 x W4.75 x H1.5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 28W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1260lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Visual Comfort Modern Collection
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Russell Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by ET2
More options available
by Troy
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Capital Lighting
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Z-Lite
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Modern Forms
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
by Modern Forms
by DVI
More options available
by Z-Lite
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Eurofase
More options available
by Modern Forms
More options available
by Quoizel
by Visual Comfort Studio Collection
by Russell Lighting
by SONNEMAN
More options available
by SONNEMAN
by Matteo
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by SONNEMAN
More options available
by Quoizel
by Kichler
More options available
by Quoizel
by dweLED
More options available
by SONNEMAN
More options available
by SONNEMAN
More options available
by ET2
by SONNEMAN
More options available
by SONNEMAN
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
1 Review
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Eglo
by dweLED
More options available
by Kichler
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.