Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Simplistic Modern LED with rectangular shaped white acrylic finished with chrome end caps and matching canopy. Equipped with our powerful 120V AC LED technology, and may be mounted horizontally or vertically. Available in multiple sizes and design styles.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Chrome |
| Family: | Latitude-Slim |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 20.75 |
| Height: | 4.5 |
| Extension: | 2 |
| Canopy: | W4.5 x H4.5 x E0.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 21W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1195lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.