Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
An extruded rectangular diffuser surrounds the LED source of the geometric vanity fixture. Capped by two thick offset squares the design is characterized by minimal details and clever features. During installation the lamp assembly may slide on the mounting track to allow for ideal positioning. Adding to the versatile function are the multiple fixture lengths and mounting orientations. Optional installation without backplate for smaller junction boxes.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Family: | Latitude |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Diffuser Material: | White Acrylic Diffuser |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 20.75 |
| Height: | 2.75 |
| Extension: | 3.125 |
| Canopy: | W4.75 x H4.75 x E0.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 22W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | BK-1256lm|CH-1274lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | All-Direction |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.