Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Introducing Kyoto: Inspired by Japanese lanterns, this pendant collection boasts a simple, elegant silhouette. Available in smoke or opal glass with vintage brass or matte black hardware, Kyoto adds a touch of timeless style to any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black/Smoked Glass |
| Family: | Kyoto |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum + Glass |
| Shade Material: | Smoked Glass |
| Glass Type: | Clear Glass Convex Lens |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 17.75 |
| Diameter: | 17.75 |
| Length: | 17.75 |
| Height: | 13.25 |
| Wire Length: | 120 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 20W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 2700K - 4000K |
| CCT: | 3CCT/2700K/3000K/4000K |
| Lumens: | 900lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.