Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
This Die-Cast Aluminum Exterior Wall Light Brings A Subtle Elegance By Way Of Its Optically-Pleasing Textured Surface. Available In A Black, Bronze Or Gray Finish, The 16 Inch Long Rectangle-Shaped Downlight Is Rated For Outdoor Use But Would Be Stunning As An Indoor Light Detail. And Of Course, Kuzco'S Artful Engineering Ensures That The Internal Led Light Source Is Concealed From Sight.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Finish: | Bronze |
| Family: | Element |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Wattage: | 9W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 252 |
| CRI: | 90CRI |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.