Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Jackson Collection offers sleek, unintrusive step lighting perfect for commercial or residential use. The cast-aluminum black body makes these small lights blend well with their environment while providing ample lighting to indoor and outdoor locations with their wide frosted glass diffusers
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Jackson |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Down Only |
| Body Material: | Cast Aluminum |
| Glass Type: | Frosted Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 2.875 |
| Height: | 4.5 |
| Extension: | 1.75 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 4W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 135lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.