Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Isho collection evokes a feeling of futuristic modern elegance. With rings of illumination colliding organically, this series is inspired by orbital patterns seen in our galaxy and beyond. Each ring is affixed by a small, illuminated orb, adding to the organic and other worldly beauty of this collection. Available in a two or three ring chandelier, the Isho is sure to be the center of any space’s gravity.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Isho |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum |
| Diffuser Material: | White Silicone Diffuser |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 30.5 |
| Length: | 51.75 |
| Height: | 23.25 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | D7.875 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 64W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1500lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.